Image

Podľa mnohých je Nová Lesná obec s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry. Je do nej len na skok z Popradu a z nej len na skok do Starého Smokovca. Z hľadiska cestovného ruchu je teda svojou polohou ideálnym východiskovým miestom na turistiku a ubytovanie vo Vysokých Tatrách a perom poéta povedané, ide o jednu zo vstupných brán ku kráse tatranskej prírody.
Už z viacerých zdrojov som počul - ak si chcete vychutnať dokonalú panorámu Tatier v trošku komornejšom a pokojnejšom prostredí, Nová Lesná je tým ideálnym miestom.


Kostol, sýpka a vinotéka
Obec sa rozprestiera na juhovýchodnom úpätí Vysokých Tatier, približne 8 km od Popradu. Jedno z najhlavnejších tatranských turistických centier - Starý Smokovec je vzdialené len štyri kilometre. Nová Lesná sa síce veľkosťou, atrakciami, či zázemím pre turistov so Smokovcom nemôže rovnať, no pôsobí pokojným podhorským dojmom. A druhá vec, že hoci ste v Tatrách, určite zaplatíte za služby menej ako o štyri kilometre vyššie v Smokovci. Áno, ste priamo v Tatrách, nielen pri Tatrách, nakoľko časť Novej Lesnej je súčasťou Tatranského národného parku.

História Novej Lesnej sa v súčasnosti odráža najmä na rímskokatolíckom kostole z 13. storočia. Mimo neho nájdeme v obci tiež kostol evanjelický, či starú sýpku, ktorá je jedným z mála zachovaných dokladov starého rázu obce.

Vinotéka Nová Lesná. Príjemná, výborne zásobená vinotéka s ústretovou obsluhou leží v blízkosti centra Novej Lesnej. Môžete si tu posedieť, pokecať o turistike, počasí aj zaujímavostiach okolitého kraja. Určite odporúčam ako miesto, kde možno nasať lokálnu atmosféru.

Túra na Téryho chatu
Ide o krásnu a známu túru, na ktorú však môžete vyraziť x-krát a stále vás krása prírody opäť dostane. Do Starého Smokovca sú to len štyri kilometre, tak buď si urobíte prechádzku alebo sa sem vyveziete autom. Tu by som pridal ešte jedno odporúčanie. Ak už budete v Smokovci, či už pred túrou alebo po nej, zastavte sa v miestnom Švajčiarskom dome, kde je dnes Sherpa caffe a malé nosičské múzeum, venované horským nosičom v Tatrách.

PRÍSTUP: Dolný Smokovec (2 km), Starý Smokovec (4 km), Tatranská Lomnica (9 km), Veľký Slavkov (3 km), Veľká (6 km), Poprad (8 km), Spišská Sobota (8 km), Mlynica (5 km), Kežmarok (15 km).